Alla containertömningar hos Rydahls Reservdelar körs nu med eldriven kroklastbil från LBC Frakt. Det är ett viktigt steg i båda företagens arbete för en mer hållbar framtid.

Mål att minska miljöpåverkan

Rydahls Reservdelar erbjuder reservdelar till lastbilar, bussar, tunga släp, trailers och lätta transportfordon.  Hållbarhet är en viktigt för hela Rydahls koncern och ett av målen är att bidra till minskad klimatpåverkan genom att reducera koldioxidutsläppen.

LBC Frakt har kört återvinningstransporter åt Rydahls Reservdelar under många år. När transportbolaget erbjöd möjligheten att köra återvinningstransporterna med eldriven lastbil var beslutet enkelt.

– ”Det här avtalet är som klippt och skuret för oss. Vi mäts på våra egna utsläpp och har tydliga mål för att styra mot eldrivna transporter. Samarbetet hjälper oss att nå våra koncernmål inom miljö och kvalitet,” säger Johan Björkman, vd på Rydahls Reservdelar.

Här finns mer information om Rydahls hållbarhetsarbete:  Rydahls – Vårt hållbarhetsarbete


Tillsammans driver vi omställningen framåt

För LBC Frakt är samarbetet med Rydahls ett tydligt exempel på hur elektrifiering kan införas steg för steg.

– ”Det här visar hur nära samarbete och gemensamma mål gör det möjligt att ställa om även tunga transporter. Vi ser fram emot ett fortsatt fint samarbete och tackar för förtroendet,” säger Britt Gustafsson, affärsområdeschef Bygg, anläggning och miljö (BAM) på LBC Frakt.

Stärker varumärket och inspirerar andra

Enligt Johan stärker det företagets konkurrenskraft att jobba med minskade utsläpp och styra mot eldrivna transporter:

Vi stärker vårt varumärke genom att visa att vi aktivt väljer miljövänliga transporter. Det är positivt och något vi gärna berättar om för våra kunder.

Han uppmuntrar också andra företag att ta steget till eldrivna transporter:

Lyssna på vad transportbolagen kan erbjuda. Det är en chans att påverka miljön och samtidigt stärka sin egen konkurrenskraft.

Vill du veta mer om eldrivna återvinningstransporter?

Kontakta Britt Gustafsson, områdeschef på Bygg, anläggning och miljö (BAM), på 054 – 688 507 eller britt.gustafsson@lbcfrakt.com.

Här finns mer information om LBC Frakt hållbarhetsarbete: LBC Frakt – Hållbarhet